BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Хамид Имамски: Записи на 150 песни на Радка Кушлева умишлено са били заличени

В събота от 11.00 часа пред Родопския драматичен театър в Смолян ще бъде открит бюст – паметник на именитата родопска певица Радка Кушлева, изпълнителка на химна на Родопите „Бела съм бела, юначе“. По този повод вестник „Отзвук“ покани за интервю инициатора за поставянето на монумента – народния певец Хамид Имамски.

Бихте ли се представили, г-н Имамски?
Аз съм от Триград, по образование съм инженер-лесовъд, завършил съм Лесотехническия университет, магистър по горско стопанство. Амплоато ми от 2 години вече, без да съм го очаквал, е родопската песен. Вече съм част и от телевизия, „Фен ТВ“. Просто не очаквах, че ще има такъв голям интерес към тези стари родопски песни, неглижирани досега.

Вие сте изпълнител на автентични родопски песни, които са свързани с народното творчество на българите мюсюлмани в Родопите.
И не само на българите мюсюлмани. Ние знаем, че има един период от време, за който не искам да говорим на дълбоко, в който много неща са били цензурирани и е нямало възможност човек да изпее истинското име на героя в песента, променяли са се сюжети на песни. Обществеността може би го знае вече, а и аз имам информация лично от дъщерите на Радка Кушлева, които са живи и здрави, че около 150 песни от репертоара на великата Радка Кушлева умишлено са били заличени и ги няма. Точно това са били песните на българите мюсюлмани.

150 песни?
Да, това са думи на Диди Кушлева, дъщерите на Радка Кушлева са участвали даже в издаването на тези песни, записвани са в Националното радио, сега ги няма и някои от тях не можем да ги намерим.
Да продължим с разказа за Вас. Казахте, че водите предаване. Кое е то, по коя телевизия?
Ами вече от месец аз съм част от „Диапазон рекърдс“ и „Фен фолк ТВ“. В ефира „Фен фолк ТВ“ тече едно много интересно предаване, благодаря и на вашата медия, използвам случая да изразя благодарност за интереса и подкрепата. „Гласът на Родопите“ се казва предаването, всяка неделя от 18.00 до 20.00 часа, понякога в частта на поздравите го увеличаваме, защото има много голям интерес. Четвърто предаване престои, радвам се, щастлив съм. „Гласът на Родопите“, бързам да кажа, защото има притеснени мои „колеги“ – аз не съм гласът на Родопите. Идеята за името на предаването е, че това е гласът на всеки родопчанин – от всяко едно село, от всяка една махала, без значение дали е в България или в чужбина, това е гласът на всички нас, това е идеята.

Автор сте на три албума, нали така?
Да, точно така.

„Чеирен са е запалил“ беше първият преди три години, с който предизвикахте голям фурор?
Да, през 2018 г. те, хората, истинските неща ги усещат, имаше представяне тук в Смолян.

След това какво последва?
След това последва вторият албум „Бялен ми вятер дуеше“ с малко повечко песни – 14 песни от всяка част на Родопите. Аз не се спирам и търся песни от всяка точка на Родопите. По-скоро не аз, а те ме търсят, защото аз нищо не подправям, просто нещата ги слагам, както са чути.

Колко автентични песни имате вече в репертоара си?
О, те са много, продължавам да записвам. Те са над 200, аз текстове знам много от моята прабаба, която е герой на много мои интервюта, дори и в книгата ми „Родопа – чрез миналото към бъдещето“. Последният албум е издаден съвместно с Диди Кушлева – дъщерята на Радка Кушлева. Искахме да покажем връзката между старите и новите певци, мисля, че много интересно се получи. Така че за две години станаха три албума и книгата.
Защо за Вас Радка Кушлева е светилото и защо се обърнахте към нея и към творчеството й като към свой учител?
Благодаря за въпроса! Това е сърцето на всичко, за което говорим. За мен всеки певец има някакъв ориентир, не подценявам другите велики имена и родопски гласове, много са, няма да ги споменавам, понеже това, което правим сега,е за нея. За мене Радка Кушлева не е само стил, тя е корифей на родопската песен. „Бела съм, бела, юначе“ е записана в радио Скопие през 1940 г. в радио Скопие. Това малко хора го знаят, тя е живяла в Скопие, тогава е било българско, това е първият запис на тази песен. Първият запис на песента „Руфинка болна легнала“, понеже в нея има текст, който е цензуриран – тази песен днес я няма. Тя е една от онези 150, за които споменах. „Сос ма караш, майчинку“ и т. н. са песни, които много певци имат в репертоара си, но тя е първата певица…

Тя всъщност вади красотата на родопския фолклор пред света?
Точно така. Тук дори не става въпрос само за певец, тя е пример за обединяване на народа. Радка Кушлева – знаем от къде е, тя е от Широка лъка, кръстена е в църквата в Широка лъка. Тя е изпяла песните по един неподправен начин на всеки един в тази планина. За мен това е певец, който не дели хората. Имала е своите неволи по време на възродителния процес, забранявано и е, тя едвам е преодолявала някои неща. Примерно песента „Кадона седи в бахчона“ е променена на „Яла ми, яла, юначе“.

Тоест Радка Кушлева, поради това, че е изпяла родопските песни на българите мюсюлмани по автентичен начин, без да ги променя и е държала да бъдат изпълнявани автентично, изпада в немилост.
Чак в немилост няма как да кажем, защото фолклорът и народната любов е над политиката, над интереси, но за мен е меко казано интересно – толкова години една улица да няма на нейно име.

Да се върнем на въпроса! Кое Ви накара да поемете инициативата да бъде поставен бюст – паметника?
Да, поне нещо, с което ние, фолклористите, да изразим признателността си. Много певци неофициално ме подкрепят. Паметникът ще бъде поставен на Новия център, пред театъра в градинката под паметника на Николай Хайтов, на площадчето до знамената, на много хубаво место. Това е нещо, което тя заслужава, и заема едно достойно място.

Кога ще бъде церемонията, от колко часа, кои ще присъстват?
Програмата е малко плаваща, предвид обстоятелствата, в които сме момента, но ще я редим на място, понеже сигурно ще има хора, които ще искат да изразят своето уважение в момента. Използвам случая да поканя цялата общественост от 11 часа в събота. Ще присъстват кметове на общини, кметът на община Смолян, надявам се и областният управител, певци, колеги. По-нататък мислим да направим концерт. Паметникът ще бъде осветен от свещеник, както си му е редът, и хора, които изявят желание да изпълнят нещо от нейния репертоар, или да кажат нещо, ще могат да го направят. Ще присъстват и двете й дъщери, благодаря им за благословията и за подкрепата. Между другото те научиха доста късно за кампанията, която подех. Песните ни свързаха, нищо друго. Паметникът е готов от една година, няколко пъти се готвихме да го открием, но заради епидемичната обстановка в страната, го отлагахме. Един път обявихме една дата – 12 юли, когато е рождената дата на Радка Кушлева, но тогава забраниха всичко, мерките не позволиха да правим нищо.

А тази година през юли, когато се навършват 95 години от рождението на Радка Кушлева, Вие предвиждате ли нещо за нея в Смолян?
Мисля, че нещо трябва да бъде направено, но какво и къде, не е решено. Около мене има много колеги фолклористи, с които често се събираме и говорим на тази тема.
Вие сте изучил и животаq и творчеството на Радка Кушлева, тя е починала през далечната 1977-ма година, твърде млада, на 57 години.
Да, след концерт във Велико Търново.

По този повод моля да разкажете повече за нея, тъй като по-младото поколение едва ли знае много неща за нашата именита родопска певица Радка Кушлева.
Аз ще се опитам в няколко изречения да кажа нещо, което отлично знам от преките й наследници – от нейните дъщери, с които имам щастието да се чувам, да се виждам и да общувам. Радка Кушлева е била един уникален човек с голямо „Ч“! За нея винаги човекът, който е стоял срещу нея, е бил наравно с нея, тя не е делила хората по никакъв признак, особено когато става въпрос за Родопите и за родопчани. Колко песни, колко албума има, къде се съхраняват, колко са в Златния фонд на Българското национално радио?
Тя е единствения родопски певец, който няма махала и населено място, в което да не е стъпила. Заедно с нейните сестри Кушлеви е имала концерти във всяко едно родопско село, във всяка една родопска махала. Едва ли не са ги карали навремето и с мотори. Тя е направила квартет със своите сестри, а по късно този квартет става секстет заедно с дъщерите й. В този състав обикалят страната, и в чужбина са пътували. Има интересни случаи, както ми е споделяла една от дъщерите й. Отива на концерт в село Върбина през шейсет и някоя година. Влиза в читалището и вижда само мъже. Ядосва се и казва: „Променяме програмата, след концерта аз се наемам да направя още един – само за жени, така че всички да почувстват силата на родопската песен. Родопската песен не е само песен, тя е много повече…

Тя е философия.
Да, тя е начин на живот, зареждане, тя е и лек. Знаем, че когато някой е отчаян, казва: „Изкарай ми една, да ми олекне!“. Родопската песен не е само музика. Аз затова и навсякъде искам да го покажа. Неслучайно в една от рубриките ми, в която изпявам песента, след това разказвам сюжета – къде и какво се е случило, живи ли са наследниците на тези хора. За мен, на фона на великите имена, без да подценявам никой от колегите певци на Родопа планина, тя е първа във всичко. Много искрено го споделям, за мене тя е много нужна и в днешно време, гордея се, че подех инициативата. Но тя не е само мое дело, бързам да благодаря на десетките в чужбина, които от там пращаха средства за паметника

Къде е изработен паметникът?
Всичко е изработено тук – известният смолянски скулптор Павел Василев – той изработи главата. Мисля, че паметникът ще се хареса на всички и ще краси Смолян. Камен Табаков – известен каменар в Смолян – той направи постамента. От най-скъпия мрамор е направен. Това е най-малкото признание, което тази велика личност може да получи. Дори и Вие имате малко „вина“, защото, когато в неформален разговор говорихме с общественици, знаете, на представянето на първия ми албум „Чеирен са е запалил“ и имаше диспут къде да бъде поставен паметникът, Вашата идея беше да бъде в Смолян. Така че бързам и на Вас да благодаря!

И аз благодаря за признанието.
Интересното е, че този паметник не е подкрепен от нито една държавна институция, ние не сме ходили да искаме средства или да молим, но пък бързам да благодаря и че никой не ми е попречил. Благодаря на Община Смолян, на г-н Мелемов, на архитектите – нито сме били познати, нито сме имали лични контакти. Общинският съвет гласува единодушно за паметника. Това означава, че Радка Кушлева има място в сърцето на народа. Трябваше нещо да направим, защото тя е една от великите личности, които е раждала Родопа планина.

Advertisement

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!