BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Слънчево затъмнение тази година ще могат да видят единствено българите в базата на Антарктида

На 21 март покрай Земята ще премине най-големият астероид, който ще се доближи до планетата за годината, съобщи преди дни НАСА. Той ще се движи със скорост от 124 000 километра в час и на разстояние, равняващо се на пет пъти това между Земята и Луната.

Астероидът 2001 FO32 е с размери около половин километър и ще премине около 18:03 ч. българско време, уточни пред БТА Пенчо Маркишки от катедра „Астрономия“ във Физическия факултет на Софийски университет „Св.Климент Охридски“ и физик от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория на БАН. Скоростта му спрямо Земята е 34.4 км в секунда, като обикновено повечето близко преминаващи астероиди са с относителни скорости 7 – 13 км/секунда.

„Космическа скала с размери половин километър, от разстояние 2 млн. км, няма как да се види с невъоръжено око“, уточнява Маркишки. Той пояснява, че обикновено тези обекти се наблюдават фотографски, като с добър любителски телескоп би могъл да бъде заснет във вид на преместваща се малка точица на фона на звездите. „Но това общо взето не е атрактивна снимка – като например монтажите от холивудските филми“, казва Маркишки.

Много по-близо до Земята в 06:47 ч. българско време на 16 март премина друг астероид – 2021 EQ3 с размери между 16 и 36 метра, посочва физикът и уточнява, че близките преминавания на астероиди не са голяма рядкост.

Маркишки е автор на книгата „Гид на любителя астроном“, която помага на всеки желаещ да се подготви за астрономическите събития през годината и да се запознае с тънкостите на любителската астрономия. Справочникът, който се издава от три години, съдържа информация за предстоящите през годината по-забележителни астрономически явления, като е отделено повече внимание на условията за тяхното наблюдение от България.

Книгата се разпространява безплатно и е достъпна и онлайн на сайта на Физическия факултет на СУ. „Мога уверено да кажа, че това четиво се посреща с интерес не само от студенти, ученици от горните курсове на различни средни училища и от любителите астрономи, но и от широк кръг читатели, проявяващи известно любопитство към астрономията и към астрономическия инструментариум, използван в обсерваториите. Днес астрономите любители често използват електронно управляеми телескопи с добро качество на оптиката, за разлика от времето, когато аз избрах това хоби – 80-те години на миналия век. Тогава любителите често си правеха нужната им техника самоделно, хвърляйки много усилия, средства и време, докато постигнат първите си резултати“, каза авторът за БТА.

По онова време, докато събира сведения за методиката на заснемане и обработка на изображения на астрономически обекти, у него се заражда идеята да систематизира десетките записки от кръжоците по фотография.

„Постепенно тези записки, обогатени със съвети и методики за работа от ценни книги, със схеми, чертежи и таблици, се превърнаха в стойностни материали, които след нужната обработка можеха да бъдат полезни на следващите поколения астролюбители. За мен бе важно да избера подхода, чрез който да поднеса тази информация – освен максимално достъпният език, към който винаги съм се придържал, трябваше да систематизирам информацията и по важност“, обяснява Маркишки.
Според него съвременните любители астрономи разполагат с необятна информация, достъпна онлайн, но точно това може да ги обърка и дори да навреди на интереса им. „Начинаещият астролюбител трудно може да се ориентира в нея – да отсее най-важното от не чак толкова потребното и да си състави ефективна методика за самообучение. Често например начинаещият избира да се задълбочи в технически подробности за сметка на теоретичната подготовка, забравяйки, че астрономията е точна наука и суетенето около техниката няма да го направи добър астроном. И тук идва важната роля на учителя, на учебниците и на различните други помощни средства за обучение, които трябва да поднасят добре балансирана информация към обучаващия се, за да се изгради у него по-широк поглед върху тази вълнуваща наука, считана за една от най-древните“, аргументира се специалистът.

Той е категоричен, че за най-атрактивни астрономически явления се считат слънчевите и лунните затъмнения. През 2021 г. ще има четири затъмнения – две лунни и две слънчеви, но нито едно от тях няма да може да се наблюдава от България. Пълното лунно затъмнение на 26 май ще е видимо от Тихоокеанския регион, оттам ще може да се наблюдава и частичното лунно затъмнение на 19 ноември 2021 г. На 10 юни от Северна Канада – о. Елсмиър, от Гренландия и Източна Русия пък ще може да се види пръстеновидно слънчево затъмнение.

Българите в антарктическата база на СУ на остров Ливингстън обаче ще имат шанс да наблюдават на 4 декември пълно слънчево затъмнение, което ще е видимо само от Антарктика. „То ще се наблюдава като частично слънчево затъмнение с 95% покритие на слънчевия диск от Луната, от българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън“, уточнява Маркишки.

От по-забележителните явления от България тази година ще можем „удобно да наблюдаваме максимума на метеорния поток Персеиди в нощта на 12 срещу 13 август 2021 (около полунощ) – с активност около 100 метеора за час. Добри ще са условията за наблюдение и на максимума на втория най-активен метеорен поток в годината – Геминиди на 14 декември преди разсъмване, чиято активност е от същия порядък“, казва физикът.

Той уточнява, че в ясните вечери до края на зимата и през пролетта ще може да се наблюдава планетата Марс, която сега е лесно видима в съзвездието Бик (Телец). През летните и есенните месеци ще могат да се наблюдават удобно планетите Венера (като Вечерница), Юпитер и Сатурн – веднага след свечеряване, в посока юг – югозапад.

Маркишки държи да обърне внимание не само на любителите астрономи, че планетите от Меркурий до Сатурн включително са достъпни за наблюдение с невъоръжено око, във вид на ярки звездоподобни обекти. „Тъкмо затова тези планети са известни още от древността. Телескоп с увеличение поне 80-100 пътиа ни е нужен, когато искаме да направим детайлни наблюдения на планетите – например да разгледаме ивиците на облачните системи в атмосферата на Юпитер и неговите 4 най-ярки Галилееви спътника, или пръстенът на Сатурн, фазите на Венера, материците и белите полярни шапки на Марс, или кратерите по Луната“, съветва астрономът.


Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!