Принц Филип – „сила“ и „опора“ на британската кралица
Две крачки зад нея, той вярно следваше кралица Елизабет Втора повече от 73 години. Далеч от мисълта да скромничи, принц Филип, починал днес малко преди стотния си рожден ден, остана бодър и пъргав независимо от бремето на протокола и факта, че бе жертвал кариерата си, отбелязва Франс прес.
Единбургският херцог, голямата любов на суверенната владетелка, кротко предаде Богу дух в Уиндзорския замък едва няколко седмици след едномесечен престой в лондонска болница поради инфекция и датиращ отпреди сърдечен проблем.
„Моята първа, втора и последна задача е никога да не изоставям кралицата“, обясни той на частния си секретар веднага след своето бракосъчетание през 1947 г.
Преданост, високо ценена от Елизабет Втора, която публично призна, че е бил нейна „сила“ и „опора“.
При все това принц Филип дълго време се оплиташе в префинените мрежи на британската кралска фамилия заради авторитарния си характер, а и заради съмнителни шеги,дори расистки залитания, отбелязва АФП.
Роден на остров Корфу на 10 юни 1921 г. като принц на Гърция и Дания, Филип учи в Шотландия, а от 1939 г. е курсант в Кралския военноморски колеж в Дартмут, Южна Англия.
Тогава – 18-годишен, среща за пръв път 13-годишната принцеса Елизабет.
По време на Втората световна война служи в кралските военноморски сили, бързо се издига в кариерата и пред него се отварят блестящи перспективи.
След войната двамата с Елизабет се сгодяват. Първоначално кралското семейство го гледа с лошо око. „Смятаха го за груб, невъзпитан и очакваха от него изневери“, разкрива впоследствие Алън Ласел, частният секретар на крал Джордж Шести.
Двойката сключва брак на 10 ноември 1947 г. Раждат им се четири деца – Чарлз, Ана, Андрю и Едуард. Филип е принуден да се откаже от титлите си по рождение, но става херцог на Единбург. Става британски поданик и приема в англицизиран вид фамилното име на майка си – Маунтбатън.
След коронацията на Елизабет, наследила трона през 1952 г., той става принц-консорт и заема завинаги второто място след съпругата си. Принуден е да се откаже от военната си кариера и по-късно признава, че му е било тежко да приеме това.
Воден от силно чувство за дълг, принц Филип усърдно се вживява в новата си роля – стига дотам, че покровителства над 780 организации, а в течение на 15 години оглавява Световния фонд за природата.
Единбургският херцог се оттегля от задълженията си през август 2017 г., след като е участвал в над 22 000 официални публични прояви, откакто съпругата му се възкачва на престола през 1952 г.
През ноември 2017 г. принц Филип и Елизабет Втора празнуват в Уиндзорския замък платинената си сватба. Камбаните на Уестминстърското абатство, където навремето са венчани, бият в продължение на повече от три часа в чест на височайшата двойка.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!