BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Байдън откри световната среща на върха за климата в „опасен момент“ за екоравновесието

Американският президент Джо Байдън откри днес световната среща на върха за климата, която има за цел да подтикне световните лидери да се ангажират с по-голямо намаляване на въглеродните емисии, предаде Асошиейтед прес.

„Срещата в този момент е за нещо повече от това да опазим планетата си“, каза Байдън, говорейки по видеоконферентна връзка на форума, в който участват 40 световни лидери.

„Става въпрос за осигуряване на по-добро бъдеще за всички ни“, добави той, наричайки срещата „момент на опасност, но и на възможности“.

„Сигналите са безспорни, научните данни са неоспорими, цената на бездействието продължава да нараства“, допълни американският президент.

Неговият нов ангажимент за намаляване на въглеводородните емисии на САЩ с 52 процента до 2030 г. бележи завръщането на Америка към глобалните усилия за климата след четири години на отдръпване при управлението на Доналд Тръмп.

Япония, която е голям потребител на въглища, обяви днес собствени нови цели за съкращаване на въглеродните емисии с 46 процента на фона на желанието на САЩ и съюзниците им да дадат тласък на срещата.

Китайският президент Си Цзинпин, чиято страна е най-голям източник на въглеродни емисии, следвана от САЩ, говори първи преди останалите лидери. Той не спомена споровете, несвързани с климата, които направиха до вчерашния ден несигурно самото му участие в срещата на върха, и каза, че Китай ще работи със САЩ за намаляването на емисиите.
„Да опазваш природата е равнозначно на това да защитаваш производителността. Напредъкът в областта на околната среда е напредък в производителността. Всичко е много просто“, каза Си.

Индия, която е третият по обем на въглеродни емисии източник в света оказва натиск върху САЩ и други по-богати държави да отпуснат обещаните от тях милиарди долари на по-бедните страни, за да им помогнат да изградят алтернативни мощности на мястото на въглищните електрически централи и енергийно неефективните електрически мрежи. „Ние в Индия вършим нашата част от работата“, каза премиерът Нарендра Моди пред участниците в срещата. „Предприели сме много смели стъпки“, добави той.

От своя страна, руският президент Владимир Путин заяви, че Русия е заинтересована в сътрудничеството с други държави за решаване на острите глобални въпроси, включително за промените в климата, отбелязва ТАСС. „Бих искал още веднъж да подчертая, че Русия е искрено заинтересована в активизирането на международното сътрудничество за това да продължим търсенето на действащи решения на проблема за промените в климата ( . . . ) Както, впрочем, и на всички други остри глобални проблеми“. Руският лидер подчерта, че глобалното развитие, „трябва да бъде не просто „зелено“, но и устойчиво в целия смисъл на това понятие“.

В речта си Путин призова за „широко и ефективно международно сътрудничество в количествената оценка и наблюдението на обема изхвърляни в атмосферата вредни емисии от всякакъв вид“.

Руският лидер заяви, че Москва е готова да предложи съвместни проекти и да обмисли облекчения за чужди компании, желаещи да инвестират в „зелени“ технологии, включително за проекти в Русия.

Путин каза, че е възложил на правителството „значително да съкрати обемите на изхвърляните вредни емисии“ в Русия до 2050 г., но не назова конкретни цели.


Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!