BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Парламентът обсъжда намаляване на ставката на ДДС за ресторанти и книги на 9 процента

Парламентът обсъжда на първо четене шест законопроекта за промени в Закона за данък добавена стойност за намаляване на ставката на различни стоки и услуги.

Бюджетната комисия на Народното събрание одобри само законопроекта на управляващите за намаляване на ставката на ДДС за ресторантьорски услуги и за книги от 20 на 9 процента. От ГЕРБ и „Обединени патриоти“ предлагат намаленият налог да влезе в сила от 1 юли и да действа до края на 2021 г.

Предвидени са и ваучери за почивка с номинална стойност от 210 лв., които да бъдат издавани само на хората на първа линия в борбата с COVID-19 – лекари, медицински специалисти, служители от регионалните здравни инспекции, спешните центрове, МВР, Министерство на отбраната, Агенцията за социално подпомагане и Националното тол управление. Ваучерите за настаняване ще могат да се ползват еднократно за заплащане на почивка с продължителност не по-малко от седем дни. Предлага се да могат да се ползват в обекти на дружества, в които едноличен собственик на капитала е НОИ, в болници за рехабилитация и балнеолечебни центрове, собственост на държавата, и в почивните бази на министерствата и ведомствата по списък, приет от Министерски съвет.

От НФСБ са внесли отделен законопроект за ваучерите за почивка. В него се предлага да се разшири кръгът на лицата, имащи право на туристически талони (ваучери). Освен медицинските специалисти и полицейските служители на първа линия, право да имат и служителите на кръвните центрове, на регионалните здравно-осигурителни каси, командированите в РЗИ по места и здравните медиатори. Предвижда се и възможността от ваучерите да се възползват не само държавните туристически бази, но и всички хотели. Също така се предлага да се намали ставката на ДДС и за туроператорските услуги от 20 на 9 процента.

От ВМРО също искат намаляване на 9 процента на ДДС за ресторантьорските и кетъринг услуги. В техния законопроект обаче се предлага първоначално за период от две години – до 31 декември 2021 г., намалената ставка да бъде в размер на 5 процента с цел още по-бързо възстановяване на бранша и ограничаване на последиците от COVID-19.

Законопроектът на „БСП за България“ предвижда намаляване на 9 процента на данъка върху добавената стойност за храните, лекарствените продукти, заплащани от НЗОК, и за медицинските изделия. Намалението на данъчната ставка ще направи по-евтини основните хранителни продукти, което ще се отрази благоприятно, особено на хората с ниски доходи, оставяйки им над 1 млрд лв. за потребление. В същото време ще бъде насърчена и българската хранително-вкусова промишленост, посочват от левицата.

От ДПС предлагат да се намали на 9 процента ставката на ДДС на детските храни, предназначени за деца до 3 години, и на детските фармацевтични продукти, включително памперсите. Целта на законопроекта е тези стоки да станат по-достъпни за семействата.

От „Воля“ предлагат данъчна ставка от 9 на сто за всички издания на хартиен носител на книги, учебници и учебни помагала.
От Министерството на финансите посочват, че шестте предложения за намаляване на ДДС, които се обсъждат в Народното събрание, ще намалят приходите в държавния бюджет с 1,763 млрд. лева, което е 16,57 на сто от общите приходи от данъка. Според финансовото министерство, за да се компенсират разходите в бюджета, корпоративният данък трябва да се вдигне до 17-18 на сто, а ДДС за другите стоки – на 24 процента. В момента повечето стоки и услуги са със ставка 20 процента ДДС, а с 9 процента са само хотелиерските и сродни на тях услуги.


Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!