Завишават се острите респираторни инфекции в областта, съобщиха от РЗИ – Смолян. През седмицата 13-19 ноември по данни от сентинелния надзор заболяемостта от грип и остри респираторни заболявания е 124,4 на 10 000. Регистрира се завишаване и подем на епидемичния процес. Най-засегнати са възрастовите групи 0 – 4 г. и 5 – 14 г. Продължава да циркулира и COVID-19 въпреки, че регистрираните случаи са малко. От 17 ноември отпадна изискването за задължителна изолация и карантина на болни и контактните им.
Острите респираторни заболявания са най-масовите инфекции при човека. Проявяват се с клиника типична за остра инфекция на дихателната система – остро начало, повишена температура, главоболие, адинамия, общо неразположение, хрема и кашлица. В етапа на завишаването на острите респираторни заболявания, специалистите препоръчват да се избягват затворени пространства, където се събират много хора поради възможност за потенциални вирусоносители, както и физическа близост предразполагаща лесно предаване на вируси от човек на човек. Често да се проветряват и почистват помещенията. Да се поддържа добра лична хигиена. Да се носи маска особено в транспортни средства и в лечебните заведения – може да се носи както от болния, така и от здравия. Тя възпрепятства разпространението на вируси, ако я носи болният човек. За да е ефикасна, маската трябва да се сменя на всеки 2 часа, в противен случай овлажняването от издишания въздух я прави пропусклива. Да се провежда строг сутрешен филтър в детски градини и да не се допускат деца и персонал със симптоми на респираторно заболяване.
„Прилагането на общи профилактични и противоепидемични мерки ограничава разпространението на вирусите в обществото, особено в сезона на грипните епидемии. Това води до забавяне хода на епидемията и намаляване на нейната интензивност. По този начин е възможно да се намали общия брой на заболелите, тежките форми на грип, свързаните с тях смъртност и леталитет. Облекчава се натоварването върху системата на здравеопазването, икономиката, ограничават се финансовите загуби, свързани с отсъствието от работа на служители и работници по едно и също време”, казват още от здравната инспекция.