BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Огнени мравки вдъхновяват създаването на непотъващи кораби

Огнените мравки и водните паяци вдъхновили създаването на нов метал, с толкова силни водоустойчиви качества, че някой ден би могъл да доведе до появата на непотъващи кораби.

Металът е създаден с помощта на къси лазерни импулси, които гравират миниатюрни модели по повърхността му, способни да задържат въздух.

Дори металът да бъде накаран да потъне, той се връща на повърхността и продължава да се носи по водата, след отстраняване на натиска, според учени от Университета в Рочестър.

Това ще доведе до появата на непотъващи кораби, преносими плаващи устройства, които ще се носят по водата дори да бъдат пробити и електронни измерващи устройства, способни да оцеляват дълго време в океана.

Огнените мравки също успяват да оцелеят дълго време под или на повърхността на водата, като събират крайниците си и образуват сал.

След това улавят въздух с водоустойчивите си тела и така се носят по водата.

Екипът потърсил вдъхновение и от водния паяк.

Той образува паяжина с формата на купол и я изпълва с въздух на повърхността, а след това я пренася между водоустойчивите си крака и корем.

Въздухът се използва за дишане, като паякът излиза на повърхността, само когато паяжината трябва да се напълни повторно.

Учените използвали този метод за съхранение на въздух в балон, за да гарантират, че дори след много време под вода, металните им структури ще съдържат достатъчно въздух при завръщането си към повърхността.

Процесът налага употребата на две обработени метални повърхности, гледащи навътре, с достатъчно пространство помежду им, така че да се създаде въздушен балон.

Повърхностите стават суперхидрофобни (изключително водоустойчиви) и не позволяват на водата да навлезе в централното отделение, дори когато структурите бъдат потопени.

Процесът на “гравиране” ключов за създаването на водоустойчиви повърхности, би могъл да се приложи към всякакви метали и други материали.

Екипът се опитал да пробие повърхността и открил, че структурата продължава да се носи по водата, защото част от въздушния мехур останал непокътнат.

Източник: dailymail.co.uk

Източник: Smolyan

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!