BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Готвят правила за извънсъдебно решаване на спорове

Правила уреждат алтернативно решаване на спорове. Те са изработени от Сдружението за правна помощ на потребителите в партньорство с Районен съд – Хасково по проект, финансиран с европейски и национални средства по оперативна програма „Добро управление“. Главната цел е разширяване на обхвата и практическото прилагане на алтернативните способи за решаване на потребителски спорове в България.

Днес в зала “Хасково“ се проведе обществено обсъждане на проекта за правилата за алтернативно решаване на спорове, на което присъстваха съдии, адвокати, прокурори. Подробности за проекта даде председателят на сдружението доц. д-р Димитър Деков. Той поясни, че тези правила ще се използват от органи, които ще се създадат за алтернативно решаване на спорове. Допълни, че тези правила ще засягат случаи, в които липсва фактическа и правна сложност.

Алтернативното решаване на споровете предвижда 3 възможни процедури за алтернативно решаване на споровете. Първата е сближаване на страните, наподобяваща класическата медиация в рамките на потребителските отношения, следващата е процедура с предлагане на решение, а третата е процедура с налагане на решение. По две от тях има разписани проекти за правила за работа.

Доц. д-р Деков поясни, че директивата за алтернативно решаване на спорове цели да уреди предимно онлайн търговията, която в последните години набира темпове.

На дискусията присъства председателят на Районния съд в Хасково Пламен Георгиев. Той заяви, че с разработването на правилата за алтернативно решаване на спорове ще се разтовари съдебната власт от многобройни случаи с относително нисък материален интерес и ниска правна и фактическа сложност. От друга страна решаването на такива случаи ще бъде сравнително евтино и бързо.

Съдия Георгиев поясни, че правилата по проекта касаят потребителски спорове, независимо дали за стока, или за услуга. Целта на този проект и на тези правила в никакъв случай не е да се ограничи достъпа до правосъдие, а да се разтовари правосъдието, категоричен е магистратът.

В залата днес присъства адвокат Тодор Ташев, който изказа скептично мнение към проекта за правилата. Той смята, че с една от процедурите може да се стигне до злоупотреби, които са в ущърб на търговците. Според него чрез изготвяне на правилата за алтернативно решаване на спорове и създаване на органи за работа ще бъдат възродени арбитражните съдилища, които бяха закрити. Той вече е сигнализирал Хасковската адвокатска колегия, омбудсмана на България и КРИБ, готви жалба и до Съда на Европейския съюз в Люксембург.

Д-р Стоян Мемцов от Сдружението за правна помощ на потребителите заяви, че проектът за правилата е в начален етап и може да бъде променен. От организацията не приеха критиките на хасковския юрист към проекта за правилата.

Проектът продължава до август 2020 г. и е на стойност 97 447 лева.

Анета Кутелова

Източник: Smolyan

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!