Готвят правила за извънсъдебно решаване на спорове


Правила уреждат алтернативно решаване на спорове. Те са изработени от Сдружението за правна помощ на потребителите в партньорство с Районен съд – Хасково по проект, финансиран с европейски и национални средства по оперативна програма „Добро управление“. Главната цел е разширяване на обхвата и практическото прилагане на алтернативните способи за решаване на потребителски спорове в България.
Днес в зала “Хасково“ се проведе обществено обсъждане на проекта за правилата за алтернативно решаване на спорове, на което присъстваха съдии, адвокати, прокурори. Подробности за проекта даде председателят на сдружението доц. д-р Димитър Деков. Той поясни, че тези правила ще се използват от органи, които ще се създадат за алтернативно решаване на спорове. Допълни, че тези правила ще засягат случаи, в които липсва фактическа и правна сложност.
Алтернативното решаване на споровете предвижда 3 възможни процедури за алтернативно решаване на споровете. Първата е сближаване на страните, наподобяваща класическата медиация в рамките на потребителските отношения, следващата е процедура с предлагане на решение, а третата е процедура с налагане на решение. По две от тях има разписани проекти за правила за работа.
Доц. д-р Деков поясни, че директивата за алтернативно решаване на спорове цели да уреди предимно онлайн търговията, която в последните години набира темпове.
На дискусията присъства председателят на Районния съд в Хасково Пламен Георгиев. Той заяви, че с разработването на правилата за алтернативно решаване на спорове ще се разтовари съдебната власт от многобройни случаи с относително нисък материален интерес и ниска правна и фактическа сложност. От друга страна решаването на такива случаи ще бъде сравнително евтино и бързо.
Съдия Георгиев поясни, че правилата по проекта касаят потребителски спорове, независимо дали за стока, или за услуга. Целта на този проект и на тези правила в никакъв случай не е да се ограничи достъпа до правосъдие, а да се разтовари правосъдието, категоричен е магистратът.
В залата днес присъства адвокат Тодор Ташев, който изказа скептично мнение към проекта за правилата. Той смята, че с една от процедурите може да се стигне до злоупотреби, които са в ущърб на търговците. Според него чрез изготвяне на правилата за алтернативно решаване на спорове и създаване на органи за работа ще бъдат възродени арбитражните съдилища, които бяха закрити. Той вече е сигнализирал Хасковската адвокатска колегия, омбудсмана на България и КРИБ, готви жалба и до Съда на Европейския съюз в Люксембург.
Д-р Стоян Мемцов от Сдружението за правна помощ на потребителите заяви, че проектът за правилата е в начален етап и може да бъде променен. От организацията не приеха критиките на хасковския юрист към проекта за правилата.
Проектът продължава до август 2020 г. и е на стойност 97 447 лева.
Анета Кутелова
Източник: Smolyan